Bugün: 08.12.2021

icon

Yardma ihtiyacınız var mı?

0312 231 84 70

Yazarlarımız

Şükrü Kaya ATALAR
Şükrü Kaya ATALAR
Yazar

Hakkında

2000 yılında aramızdan ayrılan değerli eğitimci, gönül insanı; Şükrü Kaya AYTALAR hocamızın 1998 yılında kendi dilinden, samimi ve içten cümlelerle kaleme aldığı biyografisi.

Rahmet diliyoruz.

1928 yılında Kars ili, Çıldır İlçesi, İrişli (Göldalı) Köyü'nde dünyaya geldim. 2-3 yaşlarında iken ailem Sarıkamış'ın bayburtköyü'ne göçmüş. Çocukluğum adı geçen köyde geçti. İlkokulu şimdiki Selim İlçesi Merkez okulunda, Öğretmen okulunu Susuz İlçesi (Cılavuz)'nde bitirdim.

Babamla amcam ölünceye kadar bir arada yaşadılar.

1947'de amcam, 1950'de de babam vefat etti. Amcamın hanımı, iki çocuğu, üvey annem ve iki üvey kardeşimin bakımı benim üzerimde kaldı. 1954 yılında evlendim. 1958 yılında eşim öldü. 2,5 yaşında bir kızım, 1,5 aylık bir oğlum kaldı. Şimdiki eşim Asime ile 1959'da nişanlandım, kısa süre sonra evlendik. Bu eşimden 5 çocuğum dünyaya geldi.

Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Şubesi'ne yatılı öğrenci olarak girdim. Eşim, bu arada üvey annem ve amcam çocuklarıyla beraber kaldı. Müfettiş olarak Ağrı İli'ne tayinimden sonra amcam çocuklarından ayrıldım.

Şimdiki eşim, ilk eşimden olan iki çocuğuma öz çocuklarından daha iyi baktı. Kardeşler öz kardeşten daha bağlı ve sevgi ile büyüdüler. İlk eşimden olan kızım Meliha evlidir. Bir

Devlet kuruluşundan şef olarak emekliye ayrıldı, İzmir'e yerleşti.

1,5 aylık iken annesi ölen oğlum Sertip Necati Fizik Mühendisidir. Evli, iki çocuğu vardır. Şimdiki eşimden olan büyük oğlumuz Mustafa İlahiyat Fakültesi'ni bitirmeden bir işe girdi. Halen bir devlet kurumunda çalışmaktadır.

Kızımız Asuman Hacettepe Üniversitesi Almanca Biyoloji Bölümü mezunudur. Lise öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Oğlumuz Mehmet Kürşad ODTÜ Kamu Yönetimi mezunudur. Halen Siyaset Bilimi dalında doktora yapmaktadır. Bir kamu kuruluşunda uzman olarak çalışmaktadır.

Oğlumuz Mehmet Alpaslan Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunudur. İhtisas için bir yıl ABD'de kaldı. Başkomiserdir.

Oğlumuz Mehmet Emin ODTÜ Metalürji Bölümü mezunudur. Aynı bölümde Master'ini tamamlamak üzeredir.

Müfettiş olarak Ankara'daki hizmetim sırasında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi'nden PEKİYİ derece ile MASTER diploması aldım. 17 yıl Uzman Eğitimci olarak görevimi sürdürdüm.

Ankara İli'nde maaşla ödüllendirilen ilk İlköğretim müfettişiyim.

43 yıl hizmetten sonra 1993 yılında kendi isteğimle emekliye ayrıldım.

Oturduğumuz semtlerde her kesimle olumlu diyalogumuz oldu. Aile olarak herkese yardım ve iyiliği şiar edinmiş durumdayız.

Şahsım ve çocuklarımla kurduğumuz kitaplığımızdan her isteyen faydalanabilmektedir. Yardım ve rehberlik için başvuran her öğrenciye, karşılık beklemeden ve üşenmeden, hem şahsım, hem çocuklarım yardımı esirgememekteyiz. Her isteyen, istediği kitabı evine götürür, faydalanır.

Bugüne kadar Türk Aile yapısına ters hiçbir tutumumuz ve davranışımız olmadı.

Son söz olarak bütün çocuklarının Millet ve Memleket için iyi birer insan olarak yetiştirilmelerine titizlik gösteren, Gazi Eğitim Enstitüsü öğrenciliğimde her fedakarlığı göğüsleyen, tabiri caizse “saçını süpürge yapan” evliliğimizin 40 yıla ayak bastığı şimdiki eşim ASİME'nin karakterini ve ev kadını olarak ailedeki yerinin değerlendirilmesini TAKDİRLERİNİZE SUNUYORUM.

Saygılarımla.

Yazar Hakkındaki Görüşler
Görüşleriniz
Yıldız: